TR EN RU

Televizyon Almayı Düşünenler İçin Araştırdık: QLED TV mi yoksa OLED TV mi?

LCD, PLAZMA, LED, OLED gibi ekranlardan sonra şimdi de Samsung'un öncülüğünde QLED ekranlarla karşı karşıyayız. Sizler için QLED ve OLED ekranlar arasındaki farkları inceledik.
Televizyon Almayı Düşünenler İçin Araştırdık: QLED TV mi yoksa OLED TV mi?

Televizyon dünyasına her geçen gün yeni bir terim ekleniyor. LCD, PLAZMA, LED, OLED gibi ekranlardan sonraşimdi de Samsung’un öncülüğünde QLED ekranlarla karşı karşıyayız. Peki, QLED nedir en son çıkan OLED ekranlara göre farkı nedir ?

Teknolojinin hemen her alanda gelişiminden nasibini alan televizyonlar, kullanıcıya daha iyi bir görüntü kalitesi verebilmek için birbirleri ile yarışıyor. Firmalar her geçen gün yeni bir teknolojiyi hayatlarımıza sokuyor ve hepsi en iyiyi kendileri sunduğunu iddia ediyor. Firmaların son teknoloji ürünleri hakkında söyledikleri gerçeklerle örtüşüyor mu?
 

OLED TV NEDİR?

Oled TV Nedir?
OLED kelimesi, Organic Light Emitting Diode (Organik Işık Yayan Diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. OLED ekranlarda görüntü, çok sayıdaki organik filmden elektrik akımının geçmesi ile oluşan parlamadan oluşmaktadır. Bu şekildeki görüntü oluşumu diğer teknolojilerden tamamen farklıdır. OLED ekranlarda her piksel kendi ışığını kendisi oluşturup yayarken LCD ve LED ekranlarda piksellerin aydınlatılması için arka panel aydınlatması gerekmektedir. Bu nedenle OLED ekranlarda her piksel ayrı ayrı iş yaptığından piksellerin kontrolü diğer eski teknolojilere daha kolaydır.
 

QLED TV NEDİR?

Qled TV Nedir?
QLED kelimesindeki Q harfi Quantum Dot kelimesinden gelmektedir. Quantum Dot teknolojisi ise, çapı 2 ila 10 nanometre arasında değişen küçük iletken nanokristallere dayanmaktadır. Bu nanokristallerden üretilen veya filtrelenen ışığın rengi, nanokristalin çapına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve bu nanokristallerden birkaç tane kullanarak ihtiyaç duyulan bütün renkler üretilebiliyor.

Samsung’un geliştirdiği bu teknolojide, Quantum Dot‘lar, LED ışıklarının önüne yerleştiriliyor ve her Q-Dot kendi ışığını yayıyor. Böylece ekran daha parlak, siyahlar daha belirgin hale geliyor ve derinlik artıyor.
 

OLED Mİ QLED Mİ?

Qled TV mi Oled TV mi?
OLED ve QLED televizyonların hayatımıza girmesi ile beraber kaçınılmaz soru da akılları karıştırmaya başlamıştır. OLED televizyonlar mı yoksa QLED televizyonlar mı daha iyi? İki teknolojinin de avantajları ve dez avantajlarını inceleyerek bir sonuca varabiliriz sanırım.

OLED ekranlar, LED paneller gibi arka aydınlatmaya ihtiyaç duymadıkları için renk doğruluğu ve görüntü kalitesinde daha başarılı gibi görünüyorlar. Fakat QLED ekranlar her ne kadar temelde LED gibi arka aydınlatma kullansalar da, bu arka aydınlatma ışığı mavi renkte olduğundan ve bunu filtreler yardımı ile dönüşüme uğratabildiklerinden renk doğruluğu ve beyazların elde edilimi yönünden OLED‘ten daha başarılı olabiliyorlar. Konu siyah rengin elde edilmesi olduğunda OLED paneller piksellerini tamamen söndürebildikleri için daha başarılı olmaktadırlar.

İzleme açısı dikkate alındığında ise LED temelli QLED paneller, arka aydınlatmaya ihtiyaç duydukları için, açı daraldıkça görüntüde kalite kaybı yaşamaktadırlar. OLED paneller ise hem LED hem de QLED panellere göre izleme açısı konusunda başarılı sayılabilirler.

Her şey buraya kadar OLED panelleri öne çıkarsa da işin içine maliyet girdiğinde, OLED panellerin üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle, OLED televizyonların bir süre daha pahalı olacağı kesindir. Bununla birlikte OLED panellerde kullanılan mavi piksel materyalinden dolayı, bu panellerin ömrü daha kısa olmaktadır. Ayrıca bir süre sonra (ki OLED panellerin belki de en büyük problemi bu olabilir) “burn-in” (piksellerin eskimesi nedeniyle oluşan iz bırakma) sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. QLED panellerin saydığımız bu sorunlardan hiçbirine sahip olmaması ve stabil çalışması, QLED panelin en büyük avantajıdır.

Quantum Dot (QLED), OLED teknolojisinin halefi olmak yerine LCD teknolojisinin evrim geçirmiş hali olarak görülebilir. Her iki panel de kendi artılarına ve eksilerine sahipler ve Quantum Dot paneller LCD ile OLED arasındaki farkı gözle görünür oranda kapatabiliyorlar. İki panelin de birbirlerine üstünlükleri ve dez avantajları olduğu gibi iki panelin de daha katedecek yolu olduğu aşikardır. Gelecekte OLED ve QLED teknolojileri sorunlarından arınmış bir şekilde karşımıza çıkabilir ya da yeni bir teknoloji bizlerle buluşabilir.

Tarih: 09 / 06 / 2018
MALL OF ANTALYA
Kategori: TEKNOLOJİ
© 2018 MOA Blog. Tüm hakları saklıdır.