TR EN RU

Elektrikli Şarj İstasyonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli araçların trafikteki yoğunluğu arttıkça araç şarj istasyonlarının önemi bir hayli artmaktadır. Çevre kirliliğinin azalması ve sürdürebilir bir ulaşım sistemini arttırmak amacıyla her geçen gün elektrikli araçlar ve şarj istasyonları yaygınlaşmaktadır.
Elektrikli Şarj İstasyonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli araçların trafikteki yoğunluğu arttıkça araç şarj istasyonlarının önemi bir hayli artmaktadır. Çevre kirliliğinin azalması ve sürdürebilir bir ulaşım sistemini arttırmak amacıyla her geçen gün elektrikli araçlar ve şarj istasyonları yaygınlaşmaktadır. Fosil yakıt tüketilmediği ve egzoz sistemine sahip olamadığı için elektrikli araçlar yeşil enerjiye katkı sağlamaktadır.

Elektrikli araçların akaryakıt deposu görevini bataryalar üstlenmektedir. Bataryalar; motor gücü, enerji kapasitesi ve bağlantı tipi gibi kriterlere göre çeşitleniyor ve buna bağlı olarak üç tip şarj edilme yöntemi vardır; Batarya değiştirme, kablosuz şarj, kablolu şarj Günümüz elektrikli araçlarında daha büyük kapasitede bataryalar mevcut olup ilk çıkan araçlara göre şarj kapasiteleri de ciddi oranda artmıştır. Elektrikli araçların şarj süresi ac ve dc şarjlanma gücüne ve bağlanılan istasyonun gücüne göre değişiklik gösterir. Aracınızın batarya kapasitesini biliyorsanız bu sayıyı şarjlanma oranına bölerek ne kadar sürede şarj edileceğini bulabilirsiniz.

Peki ac ve dc şarj istasyonu tam olarak ne anlama gelmektedir ?

Ac şarj istasyonu aracın dahili şarj cihazına ac (Alternatif Akım) sağlayarak bataryayı şarj eder. Dc (Doğru Akım) teknolojisi ise şebekeden gelen ac kaynağını dc’ye dönüştürerek doğrudan araç bataryasına güç sağlar. Ac şarj istasyonları çalışma prensibi gereği dc şarj istasyonlarına göre biraz daha uzun şarj ederken dc şarj istasyonları daha hızlı şarjlanma imkanı sağlar. Çoğu modern elektrikli araç, hem AC hem de DC şarj istasyonlarını destekler. Ancak, aracınızın özelliklerini ve üreticinin belirttiği şarj gereksinimlerini kontrol etmek önemlidir.

Elektrikli aracınızı daha verimli bir şekilde şarj etmek için, aşağıdaki ipuçlarına dikkat edebilirsiniz:

  • Aracınızı tam olarak şarj etmeyin. Aracınızın bataryasının %80-85'i kadar şarj edilmesi, batarya ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.
  • Aracınızın bataryasını tamamen boşaltmayın. Aracınızın bataryasının %20'nin altına inmesi, batarya ömrünü kısaltabilir.
  • Aracınızın bataryasını aşırı sıcak veya soğuk havalarda şarj etmeyin.

Şarj işlemi esnasında MALL OF ANTALYA & DEEPO OUTLET CENTER’DA alışveriş esnasında zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz . Kırmızı otopark nar girişi önündeki şarj istasyonlarımız ZES, TRUGO, Q CHARGE, WATTARYA istasyonları olup alışveriş merkezimizde elektrikli araç kullanımının gerektirdiği şarj ihtiyacını yüksek teknolojiyle karşılayabilirsiniz.

Tarih: 24 / 02 / 2024
MALL OF ANTALYA
Kategori: TEKNOLOJİ
© 2018 MOA Blog. Tüm hakları saklıdır.