TR EN RU

Çocuklar İçin Mandala Tasarımı Nedir?

Evreni sembolize etmekte olan mandala kelimesi Sanskritçe’de daire ve çember anlamına gelmektedir. Hayatın her alanında karşımıza çıkan bu mandala olgusu Dünya, Güneş, Ay, aile, arkadaş ve toplum çevreleri gibi kavramları da bizlere ifade etmektedir...
Çocuklar İçin Mandala Tasarımı Nedir?

Evreni sembolize etmekte olan mandala kelimesi Sanskritçe’de daire ve çember anlamına gelmektedir. Hayatın her alanında karşımıza çıkan bu mandala olgusu Dünya, Güneş, Ay, aile, arkadaş ve toplum çevreleri gibi kavramları da bizlere ifade etmektedir. Bütün ve birlik olmanın önemine vurgu yapan mandala, sonsuzlukla aramızdaki derin bağı ince hatlarla ve diyagramlarla gün yüzüne kusursuz bir şekilde çıkartmayı başarıyor.

Mandala Tasarımı

Mandalalar dairesel şekillerden oluşabildiği gibi kare, dikdörtgen ve üçgen gibi şemaları da kapsayabiliyor. Mandalanın biçimli şekilleri, bireyin rahatlamasına ve beden enerjisini dengelemesine katkı sağlayarak bireylere bir tür şifalandırma sağlıyor. Sakinleştirici ve stres azaltıcı özelliği ile bireylerin kendilerinde farkındalık yaratmalarına yardımcı olan mandala, kişinin kendini çok daha sağlıklı bir biçimde ifade edebilmesini mümkün hale getiriyor. Yalnızca bir çizim ve boyama sanatı değil; aynı zamanda bir meditasyon yöntemi olarak da büyük bir öneme sahip olan mandalanın kökeni çok eski yıllara dayanıyor.

Yaşam döngüsünü ve devamlılığını sembolize eden mandala, derin bir konsantrasyon ile yapıldığı zaman, kişinin iç huzurunu artırarak zihnin sakinleşmesine katkı sağlıyor. Özellikle çocuk eğitiminde dikkat toplama, konsantrasyon ve farkındalık yaratan mandala, çocukların daha yaratıcı olmasını olanak sağlıyor. Çocukların kendilerini ifade etmesine olanak sağlayan mandala, hem eğlenceli hem de öğretici yapısıyla çocukların etkinlik boyunca keyif alabilmelerini sağlıyor.

Mandala Eğitimi

Siz de çocuğunuzu mandala sanatı ile tanıştırmak istiyorsanız, 15 Eylül 2019 tarihine kadar her Cumartesi ve Pazar saat 14.00 ile 16.00 arasında eğitmen Özlem Nihal Avcı tarafından Mall of Antalya’da gerçekleştirilecek olan Mandala Tasarım Atölyesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tarih: 29 / 08 / 2019
MALL OF ANTALYA
© 2018 MOA Blog. Tüm hakları saklıdır.