TR EN RU

Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Tarihi Yer

Yılın her mevsiminde tatil yapılabilen, dünyada aynı mevsimde hem denize girip hem kayak yapabilmesine olanak sağlayan ender şehirlerden biri olan Antalya'da, bu özelliklerinin yanısıra keşfedilmeyi bekleyen bir çok tarihi yer var..
Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Tarihi Yer

Yılın her mevsiminde tatil yapılabilen, dünyada aynı mevsimde hem denize girip hem kayak yapabilmesine olanak sağlayan ender şehirlerden biri olan Antalya'da, bu özelliklerinin yanısıra keşfedilmeyi bekleyen bir çok tarihi yer var..

Termessos Antik Kenti
Termesos Antik Kenti
Yapı çeşitli nedenlerle günümüze kadar pek korunamasa da hala mimari detaylarını görmek mümkündür.Aspendos 2000 yıllık büyük bir geçmişe sahiptir. Aspendos antik kenti, M.Ö.10. yüzyılda Akalılar tarafından kurulmuştur.Antik kent içerisinde tiyatro, agora, hamam, stadyum ve sarnıçlar bulunmaktadır.

 

Olympos (Olimpos) Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti Antalya’nın Batısında Kumluca ilçesi Tahtalı Dağı’nın 10 Kilometre kuzeyinde kalır. Antalya’ya 85,7 kilometre uzaklıktadır, caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencileri ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği bir tatil yeridir. Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir.Olympos Beydağları milli parkı sınırları içinde yer alır.

 

Çıralı Yanartaş (Khimaira)
Çıralı Taş
Yanartaş,Olimpos’tan 8 km mesafededir dağlardaki deliklerden kendiliğinden çıkan alevlere insanlar şaşırmaktadır.Yanartaşın gerçek mükemmelliği en iyi olarak akşamları ziyaret edildiğinde görünür havai fişek gösterisine benzer görüntüler karanlık saatlerden en etkileyici görünümlerini alırlar,hem alevlerin büyüsü hem de aşağı tarafta bulunan lykia harabeleri aynı anda görünebilir. Yanartaşa yaklaşık 30-40 dakikalık eğlenceli bir yürüyüş ile çıkarsınız. Tepeye çıktığınızda sizi eşsiz bir manzara karşılar.

 

Arikanda (Arycanda) Antik Kenti
Arikanda Antik Kenti
Antalya il sınırları Finike ilçesi yakınlarındaki antik kenttir. Elmalı - Finike karayolunun tam yarısında bulunan Arif köyünün Aykırıçay mahallesine yakın bir ören yeridir. Kekik kokularinin başınızı döndürebileceği, hatta sarhoş edeceği manzarasıyla aklınızı alabilecek, inanılmaz güzellikte bir kenttir.

Doğasıyla olduğu kadar, klasik bir kentte bulunması gereken hemen her türde ve iyi sayılacak ölçüde korunmuş yapılarıyla Arikanda çok yakında, eski eserleri ve doğayı sevenler için görülmeden edilemeyecek bir kent olacaktır.

 

Ksantos (Xanthos)
Ksantos Antik Kenti
Antalya'nın kaş ilçesine bağlı bir antik kentdir. Pek çok tarihi olaylara ve savaşlara sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar   arasında kaya mezarları, lahit mezarları ve likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları vardır.

Tarih: 15 / 09 / 2020
MALL OF ANTALYA
© 2018 MOA Blog. Tüm hakları saklıdır.