TR EN RU
Kampanylarımızdan haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olabilirsiniz

2019 Yılının Teması “ASPENDOS”

Antalya valiliği 2019 yılının temasını zengin kültürel tarihi ile 'Aspendos Yılı' olarak belirledi.
2019 Yılının Teması “ASPENDOS”

Aspendos Antik Kenti, zengin tarihiyle tanınan ve Türkiye’nin bilinen en önemli kültür varlıklarından biridir. MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olan antik kent, Antalya’nın Serik ilçesinin Belkıs Köyü’nde bulunmaktadır. Ticaret yolu üzerinde yer aldığı için her daim oldukça önemli bir konuma sahip olan Aspendos Antik Kenti, agora, tiyatro, stadyum, hamam, sarnıçlar, dükkanlar gibi yapılardan oluşmaktadır. Ticaret yolu üzerinde olmasından dolayı tarih boyunca pek çok kez işgal edilmiştir. Anadolu’da kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biri olan Aspendos Yunan efsanesine göre, Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen Argive kolonicileri tarafından kurulmuştur.

Dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biri olarak bilinen Aspendos Tiyatrosu, bölgede bulunan küçük tepenin yamacında kuruludur. Devrin tanrılarına ve imparatoruna adanarak inşa edilen yapı, Theodoros’un oğlu Zenon tarafından tasarlanmıştır. Sahip olduğu müthiş akustikle dikkat çeken bu görkemli tiyatro, 15-20 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Antik Kenti’nde tiyatrodan sonra gelen en önemli kalıntı ise, şehirdeki su kemerleridir. Kuzeydeki dağlardan şehre su getiren bu su kemerleri, 1 km uzunluğuna sahiptir. Günümüzde büyük çoğunluğu ayakta olan yapı, çağın mühendislik becerisini ortaya koymaktadır.

Bizans Dönemi’nde varlığını sürdüren Aspendos Antik Kenti, Selçuklu Dönemi’nde kervansaray olarak kullanılmıştır. 1930 yılında Atatürk tarafından ziyaret edilen antik kent, Atatürk’ün isteği üzerine restore edilip, halka açılmıştır.

Tarih: 19 / 04 / 2019
MALL OF ANTALYA
© 2018 MOA Blog. Tüm hakları saklıdır.